Na czym polegają indywidualne konsultacje psychologiczne?

Skorzystanie z pomocy psychologa to jedna z najlepszych form inwestycji w siebie. Warto się na to zdecydować nie tylko w sytuacji, gdy mamy problemy natury emocjonalnej, ale chociażby w celu zwiększenia wiary we własne możliwości, podwyższenia swojej samooceny czy uporządkowania spraw zawodowych i prywatnych. Ponieważ jednak żyjemy w bardzo szybkich czasach, wiele osób potencjalnie zainteresowanych skorzystaniem z takiej pomocy rezygnuje z tego, zasłaniając się natłokiem obowiązków i brakiem sił. Dobrym rozwiązaniem tego dylematu mogą być indywidualne konsultacje psychologiczne. Sprawdź, na czym to właściwie polega.

Nie masz czasu? Przyjadę do Ciebie

Podstawową zaletą indywidualnych konsultacji psychologicznych jest to, że nie trzeba ich przeprowadzać w gabinecie psychologa. Sesji z powodzeniem można się poddać we własnym domu czy biurze. Z takiej możliwości korzysta sporo przedsiębiorców, którzy standardowo znajdują się w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia różnych zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Jest to oczywiście spowodowane życiem w ciągłym stresie, dużym obciążeniem pracą, dźwiganiem na barkach ogromnej odpowiedzialności za innych (pracowników) oraz prowadzeniem nieustannej walki z konkurencją.

W ramach indywidualnych konsultacji psychologicznych istnieje możliwość umówienia się na spotkanie w praktycznie dowolnym miejscu, co z jednej strony jest bardzo wygodne dla pacjenta, a z drugiej często pozwala dużo szybciej ustalić faktyczne źródło problemu. Pacjent znajdujący się w naturalnym dla siebie środowisku czuje się pewniej, łatwiej otwiera się przed psychologiem, a dodatkowo zachowuje się swobodnie, co pozwala rzetelnie ocenić jego reakcje.

Ten sam schemat doskonale sprawdza się w przypadku dzieci, które także – na prośbę rodziców – mogą skorzystać z indywidualnych konsultacji psychologicznych. Wizyta domowa jest o wiele bardziej komfortowa dla dziecka, a przy tym może przynieść dużo lepsze efekty, ponieważ w bezpiecznym środowisku dziecko wykazuje większą wolę współpracy i chętniej dzieli się z psychologiem swoimi problemami, niepowodzeniami, trudnymi przeżyciami. 

Stałe lub doraźne wsparcie psychologiczne

Indywidualne konsultacje psychologiczne mogą mieć charakter długofalowej terapii, jak również okazjonalnych spotkań, w ramach których psycholog udziela pacjentowi wsparcia w trudnej sytuacji. Dobrym przykładem będzie tutaj doznanie szoku czy ataku paniki w wyniku straty bliskiej osoby, poważnego niepowodzenia zawodowego, utraty pieniędzy, wypadku etc. Taka konsultacja pozwala wyciszyć negatywne emocje, co często przynosi efekt prewencyjny – pacjent dużo szybciej wraca do stabilności emocjonalnej, łatwiej radzi sobie z traumą i tym samym wychodzi z życiowego zakrętu bez poważnego szwanku.

Indywidualne konsultacje psychologiczne, a już szczególnie prowadzone w domu pacjenta, mają tę przewagę nad zajęciami grupowymi, że gwarantują dużo intymniejszy kontakt. Psycholog czy psychoterapeuta może się w 100% skupić na problemie pacjenta, przeprowadzić wnikliwą analizę, a tym samym po prostu lepiej go poznać, co z kolei pozwala relatywnie szybko obrać odpowiednią ścieżkę terapii.

Na indywidualne konsultacje psychologiczne zapraszam do mojego gabinetu w Skomielnej Białej, jak również zachęcam do skorzystania z usługi mobilnego psychologa z dojazdem do pacjenta na terenie Skomielnej Białej, Rabki Zdrój, Jordanowa, Raby Wyżnej oraz innych miejscowości w okolicy.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.