Kiedy zgłosić się do psychologa? 6 niepokojących sygnałów

Osoby korzystające z pomocy psychologa przez lata były narażone na społeczny ostracyzm. To na szczęście sukcesywnie się zmienia i obecnie wizyta w gabinecie psychologicznym nie budzi już tak negatywnych skojarzeń, a w wielu kręgach stała się wręcz czymś powszechnym. Jak już wiesz z jednego z moich poprzednich artykułów, psycholog jest specjalistą wykształconym w kierunku diagnozowania problemów emocjonalnych i intelektualnych. Zwyczajowo odwiedza się go w trudnych momentach życia, kiedy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z jakimś problemem i potrzebujemy fachowej, wyważonej i obiektywnej porady.

Warto obserwować swoje reakcje, by w porę dostrzec sygnały świadczące o tym, że czas najwyższy odwiedzić gabinet psychologiczny. 6 najbardziej czytelnych objawów wymieniam w moim poradniku.

  1. Bardzo częste wahania nastroju – z natury jesteś osobą pogodną, ale od pewnego czasu zdarza Ci się, że widzisz wszystko w ciemnych barwach? Są dni, że nie cieszy Cię wizja zabawy z dzieckiem, spędzenia rodzinnego popołudnia, wyjazdu na urlop? Coraz częściej przytłaczają Cię myśli, co będzie jutro, czy poradzisz sobie ze wszystkimi obowiązkami, czy nie przytrafi Ci się coś, co zburzy dotychczasowe życie? Porozmawiaj o tym ze specjalistą, który pomoże Ci wskazać przyczynę takiego stanu rzeczy.
  2. Silny stres -  masz ciężki czas w pracy, rosną wymagania przełożonych/klientów i czujesz, że lada moment przestaniesz nadążać? Nic dziwnego, że odczuwasz ogromny stres, który odbija się na Twoim życiu prywatnym. Funkcjonowanie w chronicznym stresie pozostawia wyraźny ślad na psychice, utrudnia normalne funkcjonowanie, zaburza tzw. work-life balance (czyli oddzielenie spraw prywatnych od zawodowych). Psycholog pomoże Ci wrócić na właściwe tory, diagnozując np. zbyt ambitne podejście do obowiązków służbowych.
  3. Pogorszenie relacji z najbliższymi – do tej pory miałeś świetne życie rodzinne, zgodne małżeństwo, ale coś zaczęło się psuć. Nie wiesz, jak i kiedy do tego doszło, ale coraz częściej się kłócicie, macie ciche dni, dzieci nie przychodzą już do Ciebie po poradę, a przyjaciele wynajdują różne wymówki, by odwołać spotkanie. Rozmowa z psychologiem pozwoli Ci znaleźć przyczynę rozluźnienia relacji z ludźmi, na których Ci najbardziej zależy.
  4. Przeżycie traumy, życiowej porażki, nieumiejętność poradzenia sobie z emocjami – do psychologa powinny się zgłosić osoby, które bardzo ciężko przeżywają jakąś stratę lub niepowodzenie. Klasycznym przykładem jest śmierć kogoś bliskiego. Doświadczony specjalista pomoże w tym trudnym okresie, udzieli wsparcia psychologicznego, co pozwoli szybciej otrząsnąć się z szoku i pogodzić się ze stratą.
  5. Nie możesz porozumieć się z dzieckiem, pociecha ma duże problemy w szkole – z pomocy psychologa powinni skorzystać rodzice, którzy mają poważne problemy wychowawcze. Jeśli zauważyłeś, że dziecko zmieniło swoje zachowanie, ma tajemnice, wpadło w złe towarzystwo, coraz częściej otrzymujesz niepokojące sygnały ze szkoły, a każda rozmowa kończy się karczemną awanturą, to czas najwyższy poprosić o opinię psychologiczną. Pamiętaj, aby wybrać specjalistę mającego doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Nie musisz od razu zabierać pociechy do gabinetu. Doskonałym rozwiązaniem będzie usługa psychologa mobilnego, który przyjedzie do domu i poobserwuje dziecko w jego naturalnym środowisku.
  6. Czujesz, że potrzebujesz zmiany, ale nie wiesz, w jakim kierunku poprowadzić swoje życie - dokucza Ci poczucie braku satysfakcji życiowej, nawet po osiągnięciu sukcesu zawodowego czy prywatnego? Wydaje Ci się, że wszystko, co robisz, jest pozbawione sensu, szukasz jakichś nowych wyzwań, ale boisz się zrobić krok do przodu? Porozmawiaj o tym z psychologiem.

Żaden z tych sygnałów nie musi oczywiście świadczyć o tym, że z Twoim zdrowiem psychicznym (lub Twojego dziecka) dzieje się coś złego. To mogą być przejściowe trudności. Ważne jednak, aby ich nie bagatelizować i uzyskać poradę specjalisty, który pomoże Ci uporać się z problemami – dzięki temu znacznie szybciej wrócisz do życiowej równowagi.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.