Raz, dwa, trzy… maskę załóż Ty! O tym jak oswoić dziecko z koniecznością zakrywania twarzy

W ciągu ostatnich tygodni można powiedzieć, że maseczki stały się nieodłącznym elementem naszej garderoby. Jednorazowe czy wielokrotnego użytku, z filtrem czy bez. Każdy może wybrać taką, w jakiej jest mu „wygodnie”. Przede wszystkim jednak maseczka ma zapewnić ochronę i bezpieczeństwo. Dlatego obowiązek zakrywania twarzy mają również dzieci.

W dobie powrotu do normalności, konieczności przemieszczania się i przebywania w miejscach publicznych z dziećmi, a także powrotu do przedszkoli warto pomyśleć o najmłodszych. Należy pamiętać, że chociaż nie raz nasze pociechy widziały już swoich rodziców, bądź innych ludzi w maseczkach, zakrywanie własnej twarzy nie musi być dla samego dziecka aż tak oczywiste, jak nam się wydaje.

Jeżeli przygotujemy dziecko odpowiednio wcześnie, noszenie zakrycia twarzy, nie musi być katastrofą, tym bardziej, że dzieci niejednokrotnie zakrywają twarz w czasie zabawy. Wykorzystując dziecięcą spontaniczność, przypomnienie sobie niektórych zabaw opatrzonych odpowiednim komentarzem, może znacząco ułatwić sprawę adaptacji.

  • Dzieci uwielbiają bal przebierańców. Stwórz MASKĘ! Przedszkolaki już nie raz zamieniały się w księżniczki i superbohaterów. Do stworzenia domowej maski wystarczy tekturowy talerzyk lub kartka papieru i kreatywność. Gwarantuje chwile świetnej zabawy, a noszenie przygotowanej samodzielnie maski w domowym zaciszu, może być pierwszym etapem do przyzwyczajania dziecka do zasłaniania twarzy.
  • Wprowadź zmiany i zakryj oczy. Pobaw się w CIUCIUBABKĘ! Oprócz zasłaniania ust i nosa, w domu można eksperymentować. Zakryj dziecku oczy. Następnie przemieszczaj się w różne strony i daj jakiś sygnał dźwiękowy. Zadaniem dziecka jest wskazanie lub nazwanie kierunku, z którego dobiega dźwięk. Zabawa dodatkowo rozwija zmysł słuchu oraz wzmocni orientację w kierunkach lewa – prawa, z przodu – z tyłu.
  • Zabawa połączona z możliwością rywalizacji to prawdziwy fun. Przygotuj QUIZZ. Wykonaj z dzieckiem karteczki z miejscami, w jakich przebywacie lub takich, które będziecie musieli odwiedzić w najbliższym czasie (np. las, ogródek, park, przychodnia). Karteczki wrzuć do pudełka i czas na losowanie. Pytanie jest jedno, czy trzeba w tym miejscu założyć maseczkę? Za każdą dobrą odpowiedź dziecka, przyznaj punkt. Zebrane punkty za dobre odpowiedzi wymieniaj na nagrody. W miarę zmieniających się zasad poruszania się w miejscach publicznych możecie przygotowywać nowe karteczki i uzupełniać wiedzę na bieżąco.

 

Dobrej zabawy!

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.