„Instrukcja obsługi lasu” – czyli jak z niego bezpiecznie korzystać?

Walka z koronawirusem trwa. Jednak od dnia 20 kwietnia 2020 roku, dzięki złagodzeniu obostrzeń, znów możemy wybrać się na spacer do lasu czy parku. Do wyjścia zachęca nie tylko długotrwała już konieczność izolacji domowej, ale także pogoda za oknem. Wychodząc z domu należy jednak pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i środkach ochrony osobistej.

Jak zaplanować spacer przy maksymalnym zachowaniu bezpieczeństwa? Oto krótka instrukcja obsługi lasu dla osób chcących skorzystać z tego „przywileju”.

  • Zaplanuj wyjście i porę dnia

Do tej pory, wielu z nas robiła coś spontanicznie. Nagła zmiana planów i szybka decyzja o wypadzie w góry lub pieszej wędrówce do lasu. Obecna rzeczywistość nakłada na nas konieczność przemyślenia takich działań. Wybierz: najbliższe miejsce, w którym można udać się na spacer. Jeżeli w związku z brakiem opieki instytucjonalnej nad dziećmi jesteś w domu i dysponujesz czasem, wybierz na spacer porę dnia, w której obserwujesz najmniejszy ruch w swojej okolicy.

  • Ustal z dziećmi zasady dotyczące spaceru

Nierzadko chcąc wynagrodzić swoim pociechom brak czasu, ulegamy prośbom i podczas wyjścia na spacer odwiedzamy okoliczne sklepiki w celu spełnienia dziecięcych zachcianek. Aktualnie taki scenariusz jest niebezpieczny. Ustal z dziećmi przed wyjściem z domu zasady obowiązujące podczas spaceru. Pamiętaj: ograniczenia mogą być dla dzieci zabawą. Przygotujcie wspólnie mapę podróży. Stwórzcie zawiły labirynt, omijając po drodze miejsca, w których potencjalnie można spotkać wiele osób.

  • Przygotuj maseczki dla członków rodziny

Od 16 kwietnia bieżącego roku, znajdując się w przestrzeni publicznej, musimy mieć na twarzy maseczkę, zakrywającą usta i nos. Wymóg nie dotyczy dzieci poniżej 4 roku życia oraz osób, u których z powodu choroby istnieją przeciwskazania do zakrywania okolic twarzy. Przygotuj dziecko do nowych warunków. Stwórz z dzieckiem zasłonę ust. Oswajaj dziecko do zakrycia twarzy, by uniknąć zdejmowania ochrony podczas spaceru. U dzieci zamień maseczkę na kolorową chustę lub komin. Pamiętaj, że ogólnie dostępne maseczki na dzieci są zbyt duże!

  • Wybierz bezpieczną aktywność

W ostatnich latach wyraźnie wzrosła aktywność rekreacyjna Polaków. Świadomość społeczna zdrowego stylu życia przyczynia się do wzrostu ilości osób uprawiających jogging czy jazdę na rowerze. Warto jednak pamiętać, by realizując nasze ulubione formy aktywności fizycznej, zadbać o bezpieczeństwo w terenie. Jedź na rowerze i biegaj po znanej okolicy. Znajomość terenu minimalizuje szansę na wypadek i konieczność interwencji ratowników.

  • Jeżeli spotkasz człowieka, nie uciekaj

Epidemia COVID-19 wpływa na wiele naszych nawyków. Żyjąc od ponad miesiąca w różnych ograniczeniach, powoli zaczynamy przyzwyczajać się do nowo obowiązujących zasad. Dla dzieci, które do tej pory zwykle przebywały w domu, nowe przepisy nie są aż tak oczywiste. Podczas wyjścia z domu zachowaj odpowiedni dystans między innymi spacerującymi osobami. Małe dziecko trzymaj za rękę. Jeżeli zaś niespodziewanie ktoś znajdzie się blisko Twojego dziecka, unikaj krzyku i gwałtownych reakcji. Pamiętaj, że dziecięce rozumienie sytuacji i zagrożenia, znacząco różni się od naszego.

Pamiętaj, aby po powrocie umyć dokładnie ręce wodą z mydłem śpiewając swoją ulubioną piosenkę :)

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.